Teplovodním vytápěním se myslí, spojení krbu či krbové vložky, s klasickým a u nás velmi rozšířeným ústředním vytápěním. Díky teplovodnímu vytápění lze vytápět jak prostory, tak i ohřívat užitkovou vodu.
Jak fungují teplovodní krbové vložky či kamna?
Díky teplu se v krbové vložce, ohřívá i voda ve vestavěném výměníku, který je součástí krbových vložek. (Výměník může být samozřejmě instalován i externí)
Voda se většinou ohřívá v boku a v zadní části krbové vložky. Odtud je pak vedena do topného systému a například akumulační nádrže pomocí čerpadla. Díky použití trojcestného ventilu se zamezí tomu, aby se zpět do krbové vložky nedostala voda o teplotě nižší než 60 °C a tím pádem chrání zařízení před korozí a prodlužuje jeho životnost.
Výkony krbových vložek a kamen s výměníkem
Jmenovité výkony těchto vložek a kamen se rozdělují na dvě složky.
a) VÝKON „DO VZDUCHU“
Pod tímto slovním spojení je udáván výkon, který je předáván do prostoru, kde je krbová vložka či kamna umístěna.
b) VÝKON „DO VODY“
Zde je udávaný výkon, který je předáván do vody, která pak koluje v topném systému. Je důležité si uvědomit, že tento výkon musí být dostatečný pro prostor, který chceme vytápět.
V případě, že je výkon kotle do „vody“ vyšší, než-li požadujeme, je zde možnost využití akumulační nádrže. Ano, je to zpočátku vyšší investice, za čas zjistíte, že se vám tato investice vyplatila. Akumulační nádrž Vám vytváří zásobu teplé vody i v době, kdy nebudete moc přikládat.