affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Kde uchovávat fotografie, dokumenty a časopisy

28.01.2017 | PR článek | Rubrika - Úložné prostory

Všichni doma uchováváme různé dokumenty – například stará vysvědčení či diplomy z mladých let, doklady, účtenky kvůli záruce, smlouvy, fotografie, časopisy. Je toho mnoho. A kam to všechno dávat? Nepořádníci hází takové věci někam do šuplíku, a když je pak potřebují najít, nadávají sami sobě, že nejsou pořádnější. Samozřejmě je možné si vyhradit jednu poličku nebo šuplík, ale existují i lepší způsoby, jak mít dlouhodobě uschované důležité papíry.

Kde uchovávat fotografie, dokumenty a časopisy
Reklama

Klíčem k pořádku jsou krabice

Dokumenty, fotky i časopisy se perfektně skladují v krabicích. Krabici si totiž můžete pěkně popsat, zavřít a strčit do sklepa, na půdu nebo na skříň, kde nebude překážet. Až na ni za pět let narazíte, hned budete vědět, co se v ní nachází – tedy aspoň pokud si všechno zodpovědně popíšete.

K uskladnění dokumentů formátu A4 (například smlouvy k pojištění, časopisy apod.) je vhodné využít přímo archivační krabice a boxy. V kancelářích se používají běžně, vyplatí se i jejich nákup do domácnosti. Přece nebudete dokumenty skladovat v krabici od banánů. Když si pořídíte nový kartonový box, máte jistotu, že karton není znečištěný.

Co se určitě vyplatí schovávat

Chcete-li si schovávat účtenky kvůli záruce či vrácení zboží, zauvažujte spíš nad jejich okopírováním. Originální účtenky obvykle příliš dlouho nevydrží, inkoust na nich vybledne. Schovávat by se měly dva roky, dokud platí záruka.

Veškeré důkazy o zaplacení elektřiny, telefonu, vody, plynu, nájemného, televize, leasingu atd. by měly být schovávány aspoň čtyři roky. Občas dochází k případům, že je někdo nepravdivě obviněn z nezaplacení svého závazku.

Podnikatelé by si měli uchovávat také výpisy od zdravotní pojišťovny a sociálky. U sociálního pojištění raději celoživotně, protože se bohužel stává, že poplatníci nedokáží prokázat platby, a je jim v důsledku toho snížen důchod.

Vždy by tedy bylo vhodné střádat si celý rok potřebné dokumenty, na konci je dát do jedné krabice, zajistit pomocí lepicí pásky, řádně popsat a uložit. Budete mít ve všem pořádek.

Reklama
Reklama

Související články

Jak správně čistit nábytek, aby zůstal i nadále lesklý?

21.01.2019 | Úložné prostory

Lesklý nábytek je krásný, moderní a stylový. Bohužel pro nás je ale také náročnější na údržbu. Pokud použijeme špatný čisticí prostředek, nebo… Celý článek

Nejlepší řešení pro ložnici

26.07.2017 | Úložné prostory

Mnoho z nás se docela často setkává s problémem, jak efektivně, prakticky a zároveň přehledně uložit všechno oblečení, ložní prádlo, ručníky a mnoho… Celý článek

Nestačí vám skříň? Udělejte čistku šatníku. Zjistěte, čeho se zbavit a proč!

22.09.2016 | Úložné prostory

Většina z nás má v šatníku mnohem víc věcí, než kolik zvládne unosit. A přitom neustále kupujeme další a další. Nevyhazujte za hadříky, které… Celý článek

Šatny a předsíně pro náročné

28.09.2015 | Úložné prostory

Také máte problém s tím kam umístit veškeré vaše oblečení od ponožek až po klobouky? Vytvořte si nadčasový koncept novodobé šatny. Celý článek

Reklama
Reklama