Zásady bezpečnosti práce v noci: Víte, na co nesmíte zapomenout?

08.07.2019 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Noční práce není – zvláště přes léto – nic neobvyklého. Zejména silničáři využívají sníženou frekvenci aut a nižší teploty k tomu, aby odvedli svou práci. Avšak věděli jste, že noční práce s sebou přináší určitá nařízení, kterých je nutné se držet? Jaká to jsou a koho se týkají?

Zásady bezpečnosti práce v noci: Víte, na co nesmíte zapomenout?
Reklama

Zaměstnancem pracujícím v noci je ten, kdo pravidelně odpracuje alespoň 3 hodiny mezi 22. a 6. hodinou ranní. Zároveň nesmí být překročena hranice 8 hodin v rámci jednoho dne. Jaký je za noční práci příplatek a co dalšího se s ní pojí?

Preventivní prohlídka každé 2 roky

Jelikož práce v nočních hodinách je mnohdy psychicky náročnější a při nedodržování předpisů se může podepsat na vašem zdraví, jsou nutné častější prohlídky u závodního lékaře. Do listopadu 2017 byla povinná kontrolní prohlídka pro zaměstnance pracující v noci jednou za rok. Avšak od prosince roku 2017 se tato povinnost navýšila na dva roky. Pokud by lékař shledal zdravotní stav zaměstnance jako nezpůsobilý, je zaměstnavatel povinen ukončit se zaměstnancem pracovní poměr.

Zákonem stanovený příplatek za práci v noci

Všichni zaměstnanci, kteří pracují pravidelně v nočních hodinách, mají ze zákona nárok na příplatek ve výši 10 % průměrného výdělku. Existuje však možnost, kdy se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou na jiné výši příplatku za práci v noci. Avšak je nutné zaznamenat tuto dohodu písemně s podpisy obou stran.

I vybavení pracoviště má své zásady

Stejně jako zaměstnanci pracující přes den, musí mít i noční pracovníci možnost poskytnutí první pomoci, což zahrnuje i možnost jejího přivolání. Proto je nutné vybavit pracoviště funkčním mobilním telefonem. Nemělo by chybět ani sociální zajištění, kterým je myšlena například kuchyňka s mikrovlnou troubou, ve které mají zaměstnanci možnost ohřát si své jídlo. Sociální zařízení by mělo být samozřejmostí.

Být vidět je důležité

Zejména při práci na silnici je důležitá viditelnost. Proto je nutné, aby pracovníci nosili reflexní prvky. Společnost ARDON nabízí nejen reflexní vesty, ale také reflexní bundy, reflexní kalhoty nebo třeba reflexní trička. Pokud má na sobě pracovník reflexní prvky, je vidět ze vzdálenosti více než 200 metrů, což je při práci v noci obzvlášť důležité.

Kdo nesmí vykonávat práci v noci?

Stejně tak, jako každé jiné zaměstnání, i práce v noci má své podmínky. Nesmí ji vykonávat například mladistvé osoby, které nedosáhli 18 let věku. Pokud se jedná o těhotné ženy, práce v noci je na jejich uvážení, pokud však zaměstnavatele poprosí o přeložení na denní směnu, je ze zákona povinen jim vyhovět.

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Co by měl splňovat kvalitní nábytek?

12.09.2019 | Tipy a rady

Každý z nás potřebuje alespoň tu a tam nový nábytek. Ať už se stěhujeme do nového domu, dosloužila nám letitá postel, vyrostlo dítko a chceme nově… Celý článek

Je rozumné prodávat byt na vlastní pěst?

11.09.2019 | Tipy a rady

Málokomu se zadaří bydlet po celý život v jednom domě nebo bytě. Většina z nás pár nemovitostí za život vystřídá, ať už v rámci jedné obce či města,… Celý článek

Kam se vším? Do skladového kontejneru!

15.08.2019 | Tipy a rady

Sháníte přístřešek na auto, dřevo, zahradní nábytek a kola? Pořiďte si multifunkční skladovací plechový kontejner. Pojme totiž vše, co potřebujete… Celý článek

Péči o dřevěný nábytek zvládnete hravě i sami

12.08.2019 | Tipy a rady

Voňavý, hezký a pevný. Přesně takový je nábytek z masivu, který je mezi lidmi stále oblíbenější. Ačkoliv si za něj připlatíme, máme jistotu, že půjde… Celý článek

Reklama
Reklama