Unikátní stůl na zakázku oživí vaše bydlení

03.11.2019 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Plánujete si pořídit nový stůl a dochází vám inspirace? Pokud toužíte po něčem originálním a už vás omrzela ta stále stejná nabídka nábytkářských gigantů, které dokola recyklují tytéž vzhledy s minimálními záblesky originality, zkuste se poohlédnout po epoxidových stolech. Za to, že takový stůl bude ve vašem obývacím pokoji nebo jídelním koutě tvořit jedinečně vypadající dominantu, můžete dát ruku do ohně. Zároveň vám dlouho vydrží v takovém stavu, v jakém jej poprvé spatříte.

Unikátní stůl na zakázku oživí vaše bydlení
Reklama

Stůl s epoxidovou pryskyřicí se vyrábí pomocí aplikace syntetického materiálu (epoxidové pryskyřice) na dřevěnou základnu. Díky této reakci a vlastnostem epoxidové pryskyřice vznikne zcela unikátně vypadající kus nábytku, který, i přes stále rostoucí popularitu, dnes jen tak někdo doma nemá.

Čím jsou stoly s epoxidovou pryskyřici tak zvláštní?

Každý kus je originál

Můžete si být stoprocentně jistí, že váš stůl bude stoprocentně jedinečný. Žádný stejný nenajdete v Ikee, v nabídce dalších obchodních řetězců, ani u sousedů doma.

Vlastnosti epoxidové pryskyřice

Díky pryskyřici celý stůl dobře drží tvar, zachovává si svoji původní barvu a nijak se nedeformuje. Je vodotěsný, rozlití jakékoliv tekutiny ho tak nepoškodí.

Pyšní se také vysokou odolností vůči oděru a dalšímu mechanickému poškození.

Neomezené vzhledové možnosti

Do pryskyřice, jíž se vybrané kusy dřeva zalévají, lze vložit doplňky, jako jsou mince, kameny apod., které design stolu ještě více ozvláštní, nebo různá barviva, včetně například fosforeskujících.

Jak probíhá výroba takového stolu?

Při výrobě stolů s epoxidovou pryskyřicí se nemusí vždy nutně kombinovat pouze dřevo s pryskyřicí. Často se přidávají také kovové prvky.

Základem je ale výběr kvalitního materiálu, v první řadě dřeva. Může jít například o hrubě zpracované truhlářské řezivo. To se zkrátí na požadovanou velikost, zarovná a zbrousí. Na výrobu těchto stolů se používá dřevo se zajímavou strukturou, typicky jde o dub, olši nebo ořech. Vybrat si však lze téměř jakýkoliv strom včetně některých exotických druhů, které výslednému vzhledu stolu dodají nádech luxusu.

Když už máme dřevo, je nutné zhotovit formu, která zajistí, že se pryskyřice při nalití dostane pouze do míst, kam je třeba. Tedy např. do prasklin ve dřevě, dírách po sucích, nebo mezi dvě nerovnoměrná dřeva, jako tzv. řeka. Později, po zatuhnutí už lze s velikostí a tvarem stolu jen těžko hýbat. Na formu se hodí jakýkoliv materiál, který nesaje a nevypustí do pryskyřice vzduchové bubliny a dá se poté snadno rozebrat.

Po utěsnění se do formy se dřevem nalije epoxidová pryskyřice. V této fázi lze přidat nějaké barvivo či mezi dřevo zalít předměty, sloužící jako trvalá dekorace stolu. Pryskyřice tuhne, v závislosti na jejím množství, po dobu několika hodin až dvou dní.

Po zatuhnutí a odstranění formy přichází na řadu frézování a broušení dřeva i pryskyřice do roviny. Stůl se poté dokonale vyleští do zrcadlové podoby, nanese se na něj olej a lak.

Zbývá už jen obstarat nohy ke stolu. Používají se buď dřevěné, zpravidla ze stejného druhu, z něhož je zhotovená deska, lze ale vyrobit i nohy kovové. Ty dodají stolu více industriální dojem.

Kolik stoly s epoxidovou pryskyřicí stojí?

Na cenu má vliv několik faktorů:

  • velikost,
  • druh dřeva,
  • množství použité pryskyřice,
  • doplňky, barvivo,
  • druh podnoží.

Obecně se pohybujeme v řádu desetitisíců Kč.

Výrobě stolů s epoxidovou pryskyřicí se věnuje dílna FutLab. Jejím primárním zaměřením jsou stoly na zakázku. Pokud si jeden taková unikátní stůl na zakázku necháte zhotovit, můžete se těšit na výrobek z kvalitního materiálu, na jehož výrobu dílna použila kombinaci tradiční ruční výroby a moderních technologií. Kromě stolů s epoxidovou pryskyřicí se FutLab soustředí také na masivní stoly a betonové stoly. Spolehnout se můžete na to, že každý jeden stůl, který dílnu opustí, je originál, o nějaké sériové výrobě zde nemůže být řeč.

Reklama
Reklama

Související články

Kupujeme šatní skříň

03.06.2020 | Tipy a rady

Zařizujete si bydlení a stojíte před rozhodnutím, jakou šatní skříň si pořídit? Celý článek

Otrava u psa nebo kočky. Co mám dělat?

29.05.2020 | Tipy a rady

I když pečlivě dodržujete režim krmení, trávíte dny a noci u veterináře a následně hodiny v chovatelských potřebách, abyste se nechali poradit, co… Celý článek

Svátek matek - čím potěšit maminku?

09.05.2020 | Tipy a rady

Svátek matek, který letos připadá na 10. května, se poprvé slavil již v roce 1908. Za dobu od vzniku této tradice se stal již tradiční příležitostí,… Celý článek

Pracovní ochranné pomůcky v domácnosti: Co by nemělo chybět?

01.05.2020 | Tipy a rady

Máte doma dílnu nebo garáž a rádi si kutíte? Aby ne, vždyť tyto činnosti se řadí mezi velmi oblíbená hobby. Jen je zapotřebí i při zdánlivě banálních… Celý článek

Reklama
Reklama