Umíte si vybrat baterie pro fotovoltaiku?

22.04.2020 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Solární panely produkují nejvíce energie během dne, kdy máme nejmenší spotřebu elektrické energie. Proto je pro racionální fungování naší fotovoltaiky důležité využívat akumulátory schopné získanou energii uchovat. Jde o baterie, které však mohou mít více podob. Umíte si z nich vybrat?

Umíte si vybrat baterie pro fotovoltaiku?
Reklama

Akumulátory vám umožní využívat solární panely naplno

Domácí fotovoltaická elektrárna může být napojena na tzv. virtuální baterie, což znamená, že vyrobenou elektřinu posíláme energetické společnosti a pak si ji od ní zase bereme zpátky. Tento systém není příliš výhodným, navíc nás nezbavuje závislosti na dodavateli elektrické energie. Druhou možností je uschovávat vyrobenou elektrickou energii ve vlastních bateriích. Používají se olověné akumulátory a lithium iontové baterie.

Typy akumulátorů pro fotovoltaiku

Olověné akumulátory

Tradiční olověné akumulátory jsou sice již technologicky překonané, pořád se ale používají díky své nižší pořizovací ceně. Mají sice kratší životnost, než Li-Ion baterie, zhruba 10× menší, ale i s cca 600 nabíjecími cykly jsou ekonomickým, i když už méně ekologickým řešením (problematická likvidace). Nesmíme u nich zapomenou na další nevýhodu – nejsou bezúdržbové a vyžadují určitou péči, aby u nich nedocházelo k sulfataci a následnému trvalému poškození baterie, ještě před ukončením jejich životnosti.

Lithium iontové baterie

Jsou to moderní a toho času nejvýkonnější typy baterií nejen pro fotovoltaiku. Jde o bezúdržbové akumulátory s dlouhou životností, i když s vyšší pořizovací cenou. Li-Ion baterie se vzájemně liší různým chemickým složením, tedy použitým prvkem. Ten jim dává další vlastnosti. Mohou to být mangan oxid (LMO) – tyto baterie mají kratší životnost, nikl-mangan-kobalt (NMC) – nevýhodou je používání vzácných kovů a ekologicky problematický kobalt, nikl-kobalt-hliník oxid (NCA) – stejný problém jako v předchozím případě a železo-fosfát (LFP) – dlouhá životnost, baterii nevadí tepelné výkyvy, avšak vyžaduje zabudovanou ochranu proti přehřívání. Právě Lithium-železo-fosfát je dnes nejvyužívanějším řešením.

Jakou baterii si tedy zvolit?

Každý typ má své pro a proti. Téměř neexistuje vítěz. Kdo potřebuje levnější řešení a nevadí mu menší komfort užívání, může zůstat u olověných akumulátorů. Pokud chcete spíše bezúdržbovou a dlouhou životnost, zvolte Li-Ion baterii. Technologicky je chlazení u lithium-železo-fosfát akumulátorů vyřešeno, takže právě tato baterie se jeví jako nejlepší a univerzální volba.

 

 

Zdroj informací: https://www.bce.cz/baterie-pro-fotovoltaiku-typy-vyhody-nedostatky/

 

Fotografie: commons.wikimedia.org

Reklama
Reklama

Související články

Kupujeme šatní skříň

03.06.2020 | Tipy a rady

Zařizujete si bydlení a stojíte před rozhodnutím, jakou šatní skříň si pořídit? Celý článek

Otrava u psa nebo kočky. Co mám dělat?

29.05.2020 | Tipy a rady

I když pečlivě dodržujete režim krmení, trávíte dny a noci u veterináře a následně hodiny v chovatelských potřebách, abyste se nechali poradit, co… Celý článek

Svátek matek - čím potěšit maminku?

09.05.2020 | Tipy a rady

Svátek matek, který letos připadá na 10. května, se poprvé slavil již v roce 1908. Za dobu od vzniku této tradice se stal již tradiční příležitostí,… Celý článek

Pracovní ochranné pomůcky v domácnosti: Co by nemělo chybět?

01.05.2020 | Tipy a rady

Máte doma dílnu nebo garáž a rádi si kutíte? Aby ne, vždyť tyto činnosti se řadí mezi velmi oblíbená hobby. Jen je zapotřebí i při zdánlivě banálních… Celý článek

Reklama
Reklama