Ukončili jste nájem? V tom případě budete chtít vědět, v jakém stavu byt musíte odevzdat

19.02.2019 | StanislavaV | Rubrika - Tipy a rady

A je to tady. Právě se chystáte odstěhovat z bytu, kde jste jako nájemníci strávili nějaký ten čas. Jde o chvíli, kdy se stěhujete jinam. Ještě před tím však musíte byt předat jeho majiteli. Pokud nechcete, aby se předání nějak zkomplikovalo, přečtěte si naše typy na to, jak při odevzdání bytu postupovat.

Ukončili jste nájem? V tom případě budete chtít vědět, v jakém stavu byt musíte odevzdat
Reklama

Předání klíčů

Podle zákona je byt předán ve chvíli, kdy nájemník předá majiteli bytu klíče a nijak mu nebrání v přístupu do něj i jeho užívání. To však není vše. Byt nemůžete odevzdat ve stavu, v němž při vašem odchodu je. Dle zákona jej musíte před jeho opuštěním vrátit do stavu, v jakém jste jej přebírali.

Požadavek na navrácení bytu do původního stavu se nevztahuje na běžné opotřebení způsobené časem, ani na problémy, které má odstranit přímo majitel bytu. Pokud tedy neodevzdáte čerstvě vymalovaný byt a neopravíte topení, jehož opravdu měl zajistit sám majitel, neměl by po vás žádat žádnou finanční náhradu.

Ukončili jste nájem? V tom případě budete chtít vědět, v jakém stavu byt musíte odevzdat

Byt vraťte do původního stavu

Pokud jste v bytě žili dlouho, je téměř jisté, že jste zde provedli nějaké změny. Pokud jste tyto změny nahlásili a majitel s nimi souhlasil, mělo by být vše v pořádku. Pokud vám však dal majitel podmínku, že před vystěhováním dáte vše do původního stavu (například jste postavili příčku v místnosti), musíte to tak udělat. Pokud jste udělali změny, o kterých majitel nevěděl, budete i zde muset vrátit vše do pořádku.

Pokud jste byt vybavili něčím, co je upevněné ve zdech, podlaze či stropě (typicky nové topení nebo vestavený nábytek) a jejich odstranění by poškodilo hodnotu bytu, budete muset daný předmět nechat v bytě, kdy se stane majetkem vlastníka bytu. Pokud majitel se zabudováním souhlasil, můžete po něm požadovat odpovídající náhradu.

Ukončili jste nájem? V tom případě budete chtít vědět, v jakém stavu byt musíte odevzdat

V bytě nic nenechávejte

V den, kdy byt předáváte, musí být kompletně vyklizený. Nesmí v něm být žádný váš majetek. S tím často souvisí, že nájemníci nechávají v bytě to, co se jim už nehodí. Majitel sice může bývalého nájemníka popohánět, někdy to ale nepomůže. Pokud v bytě zůstane něco, co nájemce nechal v bytě schválně, tak je musí majitel bytu uschovat. Pokud však uplyne přiměřené dlouhá lhůta a nájemník se neozývá, může majitel věci prodat. Pokud chcete mít jistotu, že bude vše v pořádku, sepište si i předávací protokol.

Zdroj: pexels.com

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Rekonstrukce bydlení vás může vyjít draho - jak ji financovat?

20.06.2019 | Tipy a rady

Rozhodli jste se koupit starší byt nebo dům? Pak se nejspíš dříve či později vrhnete do jeho rekonstrukce. Vše staré se nám rychle okouká a některé… Celý článek

Jak ochladit interiér během parných letních dnů

10.06.2019 | Tipy a rady

Léto samotné se sice teprve blíží, avšak vysoké letní teploty nás sužují již nyní. A to i v našich domovech, kde teplota narůstá do velmi… Celý článek

10 důvodů, proč využít služeb stěhovací firmy při stěhování

03.06.2019 | Tipy a rady

Asi se shodneme na tom, že stěhování bez nervů, stresů, shonu a námahy zní trochu jako pohádka. Nicméně jde to – jen vědět, na koho se obrátit. Celý článek

Šest barev, které váš domov udělají útulným

31.05.2019 | Tipy a rady

Na první pohled nám to možná tak nepřijde, ale to, jaké barvy kolem sebe máme, hraje velký vliv na naši psychickou pohodu i náladu. Novou výmalbou… Celý článek

Reklama
Reklama