Pračky: co umí a jakou pračku vybrat?

09.05.2019 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Čistota je základ dobrého zdraví. K hygienicky nezávadnému prádlu nám dnes pomáhají automatické pračky. Nejenže ušpiněné prádlo dokonale vyperou, ale zároveň nám ušetří spoustu času. Čisté prádlo je pýchou každé hospodyňky, necky již ale nejsou řadu let „in“.

Pračky: co umí a jakou pračku vybrat?
Reklama

Z tohoto důvodu připravili redaktoři portálu Testado.cz velký test praček. Na jednom místě se dočtete veškeré informace o tom, jak vybrat pračku. Nechybí ani tipy na zajímavé modely Whirlpool, AEG, Electrolux a další.

Jak vybrat pračku

Výběr správného typu pračky je naprosto zásadní. Existují pračky plněné předem, pračky plněné vrchem a pračky se sušičkou. Nejpopulárnější jsou nepochybně varianty s předním plněním. Jejich nespornou výhodou je široký výběr nejrůznějších modelů a značek, velký otvor pro pohodlné plnění prádla a volná horní strana, na kterou si můžete odkládat věci nebo postavit sušičku prádla. Musíte ale počítat s ohýbáním zad a zpravidla větší rozměrností spotřebiče.

Zato pračky plněné vrchem nejsou náročné na prostor a vkládání špinavého prádla je pohodlnější. Není nutné se ohýbat - stačí otevřít víko. Počítat ale musíte s menší kapacitou bubnu (vyperou méně prádla na jeden cyklus) a méně pestrou nabídkou. Samostatnou kapitolou jsou pak pračky se sušičkou, které zastávají funkci 2v1. Šetří místo (pouze jeden spotřebič) a prvotní pořizovací náklady. Tato kombinace je ale náročnější na spotřebu elektrické energie a usuší méně prádla, než dokáže vyprat.

Kapacita a funkce pračky

Na tuto otázku vám odpoví kapacita bubnu, tedy prostoru, kam vkládáte špinavé prádlo. Pro 2členné domácnosti stačí kapacita do 6 kg. Běžným rodinám doporučujeme vybírat od 6-9 kg, přičemž početnější domácnosti nebo vícegenerační rodiny by měly vybírat pračky s kapacitou nad 9 kg. Obecně vzato se spíše vyplatí koupit spotřebič s vyšší kapacitou, neboť moderní pračky již nabízí řadu užitečných programů, jako je například „množstevní automatika“. Tato funkce volí optimální spotřebu vody a program podle hmotnosti vloženého prádla.

Efektivních funkcí ale zvládají automatické pračky mnohem víc. Znají speciální program na skvrny, jemné prádlo, hedvábí či vlny. Dokáží také začít prát až ve vámi vybraný čas a spoustu dalšího. Při koupi věnujte dále pozornost jednoduchosti ovládání a způsobu, jakým budete spotřebič nastavovat. Některé pračky nabízí pouze tlačítka, u jiných můžete výběr programu kontrolovat na přehledném displeji. Za pozornost stojí také hlučnost. Tiché modely dokáží pracovat pod 50 dB, ždímání pak zvládají pod 70 dB.

Spotřeba energií

Nezapomeňte ani na energetický štítek. Podle uvedených údajů si můžete udělat obecnou představu o tom, jak bude vaše pračka energeticky náročná. Energetická třída značí spotřebu elektrické energie. Nejúspornější je varianta A+++. Důležité jsou také informace o roční spotřebě vody a účinnosti odstřeďování. Tento parametr se označuje písmeny A až G, přičemž nejúspornější je A. I na tyto parametry si tedy dávejte dobrý pozor. Většina zákazníků totiž hledí pouze na spotřebu elektřiny, ovšem ani voda není v dnešní době nijak levná.

Text: Petr Smejkal, Testado.cz

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Svátek matek - čím potěšit maminku?

09.05.2020 | Tipy a rady

Svátek matek, který letos připadá na 10. května, se poprvé slavil již v roce 1908. Za dobu od vzniku této tradice se stal již tradiční příležitostí,… Celý článek

Pracovní ochranné pomůcky v domácnosti: Co by nemělo chybět?

01.05.2020 | Tipy a rady

Máte doma dílnu nebo garáž a rádi si kutíte? Aby ne, vždyť tyto činnosti se řadí mezi velmi oblíbená hobby. Jen je zapotřebí i při zdánlivě banálních… Celý článek

Tlaková impregnace spolehlivě ochrání vaše dřevo a ušetří vám mnoho práce

30.04.2020 | Tipy a rady

Milovníci přírodních materiálů často používají dřevěné prvky i v exteriéru. Zde je ale tento materiál vystaven působení mnoha měnících se vlivů… Celý článek

Terč na šipky: Zábava pro celou rodinu

27.04.2020 | Tipy a rady

Během dlouhých chvilek doma je dobré si najít způsoby, jak se spolu s celou rodinou zabavit, abyste se zbytečně nenudili. Jednou z možností je hraní… Celý článek

Reklama
Reklama