affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Pračky: co umí a jakou pračku vybrat?

09.05.2019 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Čistota je základ dobrého zdraví. K hygienicky nezávadnému prádlu nám dnes pomáhají automatické pračky. Nejenže ušpiněné prádlo dokonale vyperou, ale zároveň nám ušetří spoustu času. Čisté prádlo je pýchou každé hospodyňky, necky již ale nejsou řadu let „in“.

Pračky: co umí a jakou pračku vybrat?
Reklama

Z tohoto důvodu připravili redaktoři portálu Testado.cz velký test praček. Na jednom místě se dočtete veškeré informace o tom, jak vybrat pračku. Nechybí ani tipy na zajímavé modely Whirlpool, AEG, Electrolux a další.

Jak vybrat pračku

Výběr správného typu pračky je naprosto zásadní. Existují pračky plněné předem, pračky plněné vrchem a pračky se sušičkou. Nejpopulárnější jsou nepochybně varianty s předním plněním. Jejich nespornou výhodou je široký výběr nejrůznějších modelů a značek, velký otvor pro pohodlné plnění prádla a volná horní strana, na kterou si můžete odkládat věci nebo postavit sušičku prádla. Musíte ale počítat s ohýbáním zad a zpravidla větší rozměrností spotřebiče.

Zato pračky plněné vrchem nejsou náročné na prostor a vkládání špinavého prádla je pohodlnější. Není nutné se ohýbat - stačí otevřít víko. Počítat ale musíte s menší kapacitou bubnu (vyperou méně prádla na jeden cyklus) a méně pestrou nabídkou. Samostatnou kapitolou jsou pak pračky se sušičkou, které zastávají funkci 2v1. Šetří místo (pouze jeden spotřebič) a prvotní pořizovací náklady. Tato kombinace je ale náročnější na spotřebu elektrické energie a usuší méně prádla, než dokáže vyprat.

Kapacita a funkce pračky

Na tuto otázku vám odpoví kapacita bubnu, tedy prostoru, kam vkládáte špinavé prádlo. Pro 2členné domácnosti stačí kapacita do 6 kg. Běžným rodinám doporučujeme vybírat od 6-9 kg, přičemž početnější domácnosti nebo vícegenerační rodiny by měly vybírat pračky s kapacitou nad 9 kg. Obecně vzato se spíše vyplatí koupit spotřebič s vyšší kapacitou, neboť moderní pračky již nabízí řadu užitečných programů, jako je například „množstevní automatika“. Tato funkce volí optimální spotřebu vody a program podle hmotnosti vloženého prádla.

Efektivních funkcí ale zvládají automatické pračky mnohem víc. Znají speciální program na skvrny, jemné prádlo, hedvábí či vlny. Dokáží také začít prát až ve vámi vybraný čas a spoustu dalšího. Při koupi věnujte dále pozornost jednoduchosti ovládání a způsobu, jakým budete spotřebič nastavovat. Některé pračky nabízí pouze tlačítka, u jiných můžete výběr programu kontrolovat na přehledném displeji. Za pozornost stojí také hlučnost. Tiché modely dokáží pracovat pod 50 dB, ždímání pak zvládají pod 70 dB.

Spotřeba energií

Nezapomeňte ani na energetický štítek. Podle uvedených údajů si můžete udělat obecnou představu o tom, jak bude vaše pračka energeticky náročná. Energetická třída značí spotřebu elektrické energie. Nejúspornější je varianta A+++. Důležité jsou také informace o roční spotřebě vody a účinnosti odstřeďování. Tento parametr se označuje písmeny A až G, přičemž nejúspornější je A. I na tyto parametry si tedy dávejte dobrý pozor. Většina zákazníků totiž hledí pouze na spotřebu elektřiny, ovšem ani voda není v dnešní době nijak levná.

Text: Petr Smejkal, Testado.cz

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Jak skladovat víno v domácnosti

16.05.2019 | Tipy a rady

V naší republice je spousta milovníků dobrého vína. Ještě aby ne, když je velká část Moravy pokryta dlouhými vinicemi. Proto není divu, když se v… Celý článek

Tipy a triky pro dokonalou home office

14.05.2019 | Tipy a rady

Současná doba umožňuje mnohým z nás pracovat i z jiných míst, než je adresa firmy, pro niž práci vykonáváme. Proto není divu, že se i v českých… Celý článek

I letos nezapomeňte na pořádný jarní úklid. S námi to bude hned!

09.05.2019 | Tipy a rady

Každé roční období s sebou přináší i méně oblíbené činnosti. Na jaře je to jednoznačně pořádný jarní úklid. Pokud i vy patříte k opozdilcům, co jej… Celý článek

Dodejte vašemu obývacímu pokoji na osobitosti s výběrem vhodných barev

07.05.2019 | Tipy a rady

Obývací pokoj je místem, kde se neschází jen naše vlastní rodina, ale také naši přátelé. Proto není divu, že by mělo jít o místo, kde budeme rádi… Celý článek

Reklama
Reklama