Pračky: co umí a jakou pračku vybrat?

09.05.2019 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Čistota je základ dobrého zdraví. K hygienicky nezávadnému prádlu nám dnes pomáhají automatické pračky. Nejenže ušpiněné prádlo dokonale vyperou, ale zároveň nám ušetří spoustu času. Čisté prádlo je pýchou každé hospodyňky, necky již ale nejsou řadu let „in“.

Pračky: co umí a jakou pračku vybrat?
Reklama

Z tohoto důvodu připravili redaktoři portálu Testado.cz velký test praček. Na jednom místě se dočtete veškeré informace o tom, jak vybrat pračku. Nechybí ani tipy na zajímavé modely Whirlpool, AEG, Electrolux a další.

Jak vybrat pračku

Výběr správného typu pračky je naprosto zásadní. Existují pračky plněné předem, pračky plněné vrchem a pračky se sušičkou. Nejpopulárnější jsou nepochybně varianty s předním plněním. Jejich nespornou výhodou je široký výběr nejrůznějších modelů a značek, velký otvor pro pohodlné plnění prádla a volná horní strana, na kterou si můžete odkládat věci nebo postavit sušičku prádla. Musíte ale počítat s ohýbáním zad a zpravidla větší rozměrností spotřebiče.

Zato pračky plněné vrchem nejsou náročné na prostor a vkládání špinavého prádla je pohodlnější. Není nutné se ohýbat - stačí otevřít víko. Počítat ale musíte s menší kapacitou bubnu (vyperou méně prádla na jeden cyklus) a méně pestrou nabídkou. Samostatnou kapitolou jsou pak pračky se sušičkou, které zastávají funkci 2v1. Šetří místo (pouze jeden spotřebič) a prvotní pořizovací náklady. Tato kombinace je ale náročnější na spotřebu elektrické energie a usuší méně prádla, než dokáže vyprat.

Kapacita a funkce pračky

Na tuto otázku vám odpoví kapacita bubnu, tedy prostoru, kam vkládáte špinavé prádlo. Pro 2členné domácnosti stačí kapacita do 6 kg. Běžným rodinám doporučujeme vybírat od 6-9 kg, přičemž početnější domácnosti nebo vícegenerační rodiny by měly vybírat pračky s kapacitou nad 9 kg. Obecně vzato se spíše vyplatí koupit spotřebič s vyšší kapacitou, neboť moderní pračky již nabízí řadu užitečných programů, jako je například „množstevní automatika“. Tato funkce volí optimální spotřebu vody a program podle hmotnosti vloženého prádla.

Efektivních funkcí ale zvládají automatické pračky mnohem víc. Znají speciální program na skvrny, jemné prádlo, hedvábí či vlny. Dokáží také začít prát až ve vámi vybraný čas a spoustu dalšího. Při koupi věnujte dále pozornost jednoduchosti ovládání a způsobu, jakým budete spotřebič nastavovat. Některé pračky nabízí pouze tlačítka, u jiných můžete výběr programu kontrolovat na přehledném displeji. Za pozornost stojí také hlučnost. Tiché modely dokáží pracovat pod 50 dB, ždímání pak zvládají pod 70 dB.

Spotřeba energií

Nezapomeňte ani na energetický štítek. Podle uvedených údajů si můžete udělat obecnou představu o tom, jak bude vaše pračka energeticky náročná. Energetická třída značí spotřebu elektrické energie. Nejúspornější je varianta A+++. Důležité jsou také informace o roční spotřebě vody a účinnosti odstřeďování. Tento parametr se označuje písmeny A až G, přičemž nejúspornější je A. I na tyto parametry si tedy dávejte dobrý pozor. Většina zákazníků totiž hledí pouze na spotřebu elektřiny, ovšem ani voda není v dnešní době nijak levná.

Text: Petr Smejkal, Testado.cz

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Máte malý byt? K tomu, abyste se zde cítili lépe, stačí málo

15.07.2019 | Tipy a rady

Během posledních let se nachází stále více těch, kteří se stěhují do malých bytů či garsonek. Velkou roli v tom hrají samozřejmě i financi. Máte malý… Celý článek

Zásady bezpečnosti práce v noci: Víte, na co nesmíte zapomenout?

08.07.2019 | Tipy a rady

Noční práce není – zvláště přes léto – nic neobvyklého. Zejména silničáři využívají sníženou frekvenci aut a nižší teploty k tomu, aby odvedli svou… Celý článek

Jdete natírat plot? Jděte na to s důslednou ochranou svého těla

08.07.2019 | Tipy a rady

Každá věc potřebuje čas od času trochu laskavé péče. K těmto věcem patří například i plot, který ohraničuje vaši zahradu, dům či pergolu. Je barva na… Celý článek

Chyby, které děláme při sprchování

08.07.2019 | Tipy a rady

Sprchování je něčím, bez čeho by náš život nemohl existovat. A nezáleží na tom, zda se sprchujeme ráno nebo večer. Správně provedená sprcha dokáže… Celý článek

Reklama
Reklama