Čištění zateplených fasád pro zdravé bydlení

09.01.2020 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Obdobně jako se staráme o čistotu uvnitř domů a bytů, měli bychom také pečovat o domy zvenku. Čištění fasád je pro naše zdraví totiž stejně důležité jako utírání prachu, luxování koberců či vytírání podlah.

Čištění zateplených fasád pro zdravé bydlení
Reklama

Fasáda domu je část domu, na kterou se s pravidelnou péčí často zapomíná, a při tom je 24 hodin denně vystavena povětrnostním vlivům, nečistotám, houbám a plísním, které ji narušují. Kromě toho, že po několika letech už nebude vypadat tak dobře, jak byste si přáli, může být i příčinou zdravotních problémů. Mikroorganismy, které se ve fasádách usazují, patří mezi silné alergeny.

Pravidelné čištění fasád šetří peníze

Pravidelné čištění fasád má však kromě estetického a zdravotního přínosu i přínos ekonomický. Především u domů se zateplenými fasádami dokáží tyto mikroorganismy postupně narušit samotnou fasádu a zapříčit její rozpadání. Následné narušení izolace pro vás bude do budoucna znamenat její nákladnou opravu.

Čištění fasády by mělo probíhat každých 5–8 let, to vám zajistí čistou, pěkně vypadající a především zdravou fasádu. Nicméně správný interval pro vaši fasádu je potřeba určit individuálně – závisí to na umístění domu a typu fasády. Například u zateplených fasád by měl být interval kratší (2–5 let), protože i mírné znečištění způsobuje výrazné oslabení účinnosti a zkracuje životnost celého zateplovacího systému.

Severní strana domu trpí nejvíc

Častější čištění byste měli zvážit i v případě, že máte fasádu orientovanou na sever nebo se dům nachází v blízkosti lesa. V důsledku toho dochází k většímu usazování řas, plísní, mechů a hub na fasádě.

Zajistěte si odborníky

Když začnete o čištění fasády uvažovat, myslete na to, že je potřeba vybrat odborníky, kteří mají s takovou prací zkušenosti.

Mezi takové odborníky patří například společnost ARS, která k čištění používá speciální čisticí prostředky. Tyto prostředky fasádu žádným způsobem neznehodnocují a zároveň jsou kompletně biologicky odbouratelné, nemají tedy negativní dopad na životní prostředí.

Pro odstraňování prachu a jiných nečistot se při čištění fasád bytových domů používá pára, vysokotlaký vodní paprsek nebo takzvané mikroabrazivní tryskání (pískování). Často však samotné mytí parou nebo tlakovou vodou nestačí a je potřeba sáhnout k chemickému čištění. K tomu se používají speciálními prostředky podle typu čištěného povrchu a stavebního materiálu.

Samotný proces čištění fasády je poměrně složitý. Je nutné posoudit stav fasády, intenzitu znečištění a použitý materiál. Podle toho odborná firma provede nejprve zkoušku čištění a na základě výsledků rozhodne o způsobu čištění a vybere vhodné prostředky. Neodborný zásah by vám mohl způsobit mnoho problémů, jejichž náprava by vás stála nemalé částky.

 

Reklama
Reklama

Související články

Milujete váš starý nábytek? Nechte jej přečalounit

28.02.2020 | Tipy a rady

Většina z nás má doma letitý gauč, pohodlné křeslo nebo třeba sestavu jídelních židlí, nábytku, kterého se nechceme vzdát. Jsme na něj zvyklí, máme k… Celý článek

Když si nářadí a stroje půjčíte, výrazně ušetříte za váš projekt

24.02.2020 | Tipy a rady

Čeká vás malý či velký projekt, ke kterému budete potřebovat nářadí? Dobře si spočítejte, na kolik vás vyjde jeho pořízení oproti možnosti půjčení.… Celý článek

Cenové mapy pro tržní odhad nemovitosti nestačí

18.02.2020 | Tipy a rady

Cenové mapy vycházejí z realizovaných prodejů evidovaných katastrálními úřady. Pokud však chcete zjistit tržní hodnotu konkrétní nemovitosti, pouze s… Celý článek

Jak nejlépe odstranit zápach z myčky

07.02.2020 | Tipy a rady

Řešíte právě takový problém i vy? Z vaší myčky se šíří nevábný zápach. Řešení je však v podstatě velmi jednoduché. My vám poradíme, jak jej můžete… Celý článek

Reklama
Reklama