Čištění rozvodů vzduchu a větrací jednotky

09.03.2020 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Když se rozhodnete do svého domu pořídit větrací jednotku s rekuperací tepla, musíte počítat s tím, že vyžaduje údržbu. Jistě vás potěší, že není potřeba ji provádět příliš často. Četnost je však závislá na míře znečištění okolního prostředí.

Čištění rozvodů vzduchu a větrací jednotky
Reklama

Standardně se větrací systémy čistí jednou za 5 let, pokud je ale prostředí silně znečištěné, je potřeba čistit rozvody jednou za dva roky nebo dokonce každý rok. Celý systém se vyrábí z antibakteriálních materiálů, v potrubí by tedy neměly vznikat žádné škodliviny, nicméně revize a pravidelná výměna filtrů je nezbytná.

Během servisu větracího systémů se čistí nebo vymění filtry v jednotce, vyčistí se jednotky rekuperátoru i potrubí a vyústky.

Výměna filtrů

Interval mezi výměnami filtrů je závislý na okolním prostředí a čistotě interiéru. Abyste odhadli správnou dobu pro výměnu filtru, je dobré je z počátku kontrolovat co nejčastěji. Během stavby se v domě práší více než při běžném provozu domu, proto filtry začněte kontrolovat až po jejím dokončení. Při pravidelných kontrolách pak snadno odhadnete ideální interval výměny.

Čištění větrací jednotky a rekuperátoru

Zatímco filtry si klidně můžete vyměňovat sami, čištění a servis větrací jednotky a rekuperátoru nechte raději na odborníkovi. Čistotu hadičky k odvodu kondenzátu a lopatek ventilátoru lze snadno kontrolovat bez rozebírání systému. Samotné čištění probíhá podobně jako čištění komínů, do potrubí se zavede zařízení, které má na sobě kameru a jemný kartáč. Díky tomu je možné vidět, v jakém stavu systém je.

Čištění potrubí a vyústek

Špinavé odvodní potrubí se pozná podle toho, že je na vstupu vzduchu a na výpustce šedý lem. Nemusí to znamenat, že je potrubí rozbité, ale je lepší ho nechat zrevidovat. Pokud jednotka běží nepřetržitě, je potřeba, aby bylo odvodní potrubí čisté. V opačném případě by mohlo docházet k tlakovým ztrátám a následnému poškození systému. Znečištění není hygienicky závadné, protože se jedná o odvod vzduchu z interiéru ven. Naopak přívodní potrubí musí být 100% čisté.

Základ úspěchu – správný návrh rekuperačního systému

Správně navržený systém, kvalitní zařízení a odborně provedená instalace vám ušetří spoustu starostí s provozem i údržbou. Je velmi důležité, aby k potrubí i k jednotce byl pohodlný přístup, ideálně na několika místech. Důležitý je i materiál, z kterého je vyrobeno potrubí.

Například společnost Zehnder vyrábí rozvody vzduchu z nezávadné umělé hmoty. To umožňuje vytvořit celý rozvod z jednoho kusu potrubí, což jeho údržbu výrazně usnadňuje. Rozvody jsou vysoce hygienické a atestované, jejich hladký vnitřní povrch Clinside výrazně zamezuje usazování nečistot.

Typy a triky pro čistý rekuperační systém

Používejte při vaření digestoř – Cirkulační digestoř odvádí vzduch s tukovými částicemi pryč, pokud není puštěná, tuk se usadí na potrubí ventilačního systému a následně na sebe nachytá prachové částice, které zanesou potrubí.

Vypínejte ventilační jednotu, když otevřete okno – Když otevřete okna a necháte běžet ventilační jednotku, odvodní vyústky naberou vzduch nejen z interiéru, ale i z venku, ten je však plný prachu a pylu.

Vyměňujte filtry včas – Zanesené filtry mohou nenávratně poškodit celou ventilační jednotku.

 

 

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Co je příspěvek na bydlení?

31.03.2020 | Tipy a rady

Se zvyšujícími se nájmy, náklady na energie nebo vytápění mohou mít rodiny s nižším příjmem problém s jejich placením. Pro takové rodiny je tu… Celý článek

Rekonstrukce ložnice. Jak na to?

25.03.2020 | Tipy a rady

Jestliže máte letitou ložnici, nebo se vám jednoduše ve stávající špatně spí, je načase zvážit, zda by nebylo dobré provést její rekonstrukci. Nad… Celý článek

Zřízení trvalého pobytu mimo domov má mnoho benefitů

24.03.2020 | Tipy a rady

Na adrese trvalého pobytu záleží z mnoha důvodů. Není přitom pravda, že jej musíte mít tam, kde skutečně bydlíte. Nemusíte se cítit ani jako… Celý článek

Komplexní facility management pro SVJ v Praze a okolí

20.03.2020 | Tipy a rady

Facility management znamená z externí správu všech technických zařízení v domě Od pravidelné údržby, přes servis, až po pravidelné revize. Službu… Celý článek

Reklama
Reklama