4 tipy, jak začít pronajímat svůj byt

03.02.2020 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Vlastníte byt, který nevyužíváte? Nebo si plánujete pořídit dům? Jestli nechcete byt prodat, začněte ho pronajímat. Přinášíme vám 4 tipy, jak na to.

4 tipy, jak začít pronajímat svůj byt
Reklama

Nastal ten pravý čas přestěhovat se do většího nebo jste konečně objevili svůj vysněný dům? Nemusíte se hned rozhodnout pro prodej bytu, který dosud vlastníte – začněte ho pronajímat. Z peněz za pronájem můžete také splácet hypotéku. Jak ale s pronájmem bytu začít?

 

Udělejte si průzkum

Než vložíte svou nabídku na internet, udělejte si průzkum trhu s nemovitostmi. Zjistíte, za kolik peněz se byty podobné tomu vašemu ve vaší lokalitě pronajímají a získáte tak lepší představu o tom, jakou částku můžete určit vy. Prozkoumejte také cílovou skupinu své lokality a přizpůsobte jí svou nabídku. Ve velkých městech v blízkosti centra budou bydlení hledat např. studenti se zájmem o už zařízené byty, v okrajových částech to pak mohou být spíš rodiny s dětmi, kterým může vyhovovat nevybavený byt. Znalost cílové skupiny vám pomůže inzerovat byt na správných místech.

 

Stanovte vhodnou cenu

Cenu pronájmu ovlivňuje několik faktorů. Určitě byste ji neměli stanovit bez dřívějšího promyšlení. Do částky se promítají například náklady na užívání bytu, lokalita, velikost, stáří bytu a vybavenost. Zvažte i to, zda budoucímu nájemníkovi zahrnete do ceny nájmu také náklady na energie a vodné a stočné, nebo si je bude platit zvlášť.

 

V Praze se ceny pronájmů pohybují průměrně kolem 20 tisíc korun, ale velmi záleží na rozměrech bytu a na lokalitě – platí, že čím blíže centru, tím více můžete požadovat. V menších městech může být cena pronájmu klidně poloviční, tedy kolem 10 tisíc korun měsíčně a méně.

 

Prověřte si zájemce

Než dáte budoucímu nájemníkovi do rukou klíče, měli byste si ho prověřit a nespoléhat pouze na první dojem. Podívejte se například do veřejného registru dlužníků pojišťoven nebo do insolvenčního rejstříku či centrální evidence exekucí. V neposlední řadě o něm mnohé prozradí i sociální sítě.

 

Smlouvu sepište s právníkem

Abyste se vyhnuli nepřesnostem, které se mohou vyskytovat ve vzorových smlouvách na internetu, je vždy lepší nechat si smlouvu o pronájmu připravit právníkem. Budete mít jistotu, že je vše v pořádku a že smlouva obsahuje všechny podmínky pronájmu. Mezi nimi by se měla nacházet i podmínka přistěhování dalších osob, případné opravy a informace, zda může nájemník byt upravovat, či nikoliv. Stejně tak zde nesmí chybět cena pronájmu a z čeho se částka skládá. Pozor si dejte i na domácí mazlíčky nájemníka a dopředu se ho zeptejte, zda plánuje přistěhovat se i s ním. A nakonec nezapomeňte na předávací protokol a fotodokumentaci bytu.

 

Příjem z nájmu a hypotéka

Využít pronájem bytu, resp. příjem v podobě nájemného můžete i k získání hypotéky. Tento příjem banky bez problémů počítají do posuzovaných příjmů při žádosti o hypotéku, jelikož patří k relativně stabilnímu příjmu. V Bance CREDITAS máte možnost vzít si hypotéku i na nemovitost, kterou si pořizujete za účelem pronájmu. Jedinou podmínkou je, že tato nemovitost musí mít alespoň 51 % podlahové plochy určené na bydlení.

 

Reklama
Reklama

Související články

Milujete váš starý nábytek? Nechte jej přečalounit

28.02.2020 | Tipy a rady

Většina z nás má doma letitý gauč, pohodlné křeslo nebo třeba sestavu jídelních židlí, nábytku, kterého se nechceme vzdát. Jsme na něj zvyklí, máme k… Celý článek

Když si nářadí a stroje půjčíte, výrazně ušetříte za váš projekt

24.02.2020 | Tipy a rady

Čeká vás malý či velký projekt, ke kterému budete potřebovat nářadí? Dobře si spočítejte, na kolik vás vyjde jeho pořízení oproti možnosti půjčení.… Celý článek

Cenové mapy pro tržní odhad nemovitosti nestačí

18.02.2020 | Tipy a rady

Cenové mapy vycházejí z realizovaných prodejů evidovaných katastrálními úřady. Pokud však chcete zjistit tržní hodnotu konkrétní nemovitosti, pouze s… Celý článek

Jak nejlépe odstranit zápach z myčky

07.02.2020 | Tipy a rady

Řešíte právě takový problém i vy? Z vaší myčky se šíří nevábný zápach. Řešení je však v podstatě velmi jednoduché. My vám poradíme, jak jej můžete… Celý článek

Reklama
Reklama