Stavba

Pouštní dům „La Casa del Desierto“, projekt ze skel Guardian

Dům La Casa del Desierto je vystaven drsným podmínkám  a navržen tak, aby odolal poušti Gorafe (Provincie Granada, Španělsko), která je považována za jedno z nejextrémnějších a nejnepříznivějších prostředí v Evropě. Spočívá na dřevěné konstrukci a je zcela prosklený velmi výkonným, energeticky úsporným sklem Guardian. Dům o rozloze pouhých 20 m2 se skládá ze tří místností: ložnice, koupelny a obývacího pokoje. Velký prostor přímo komunikuje s okolím. La Casa disponuje i systémem filtrace vody, výroby energie a sadou fotovoltaických panelů.

Design je výsledkem společného úsilí velkého a zkušeného týmu architektů pod vedením Špely Videčnik z OFIS Architects – spolu s odborníky z firmy Guardian Glass, inženýry a energetickými konzultanty z AKT II aTranssolar.  Cílem je čelit současným i budoucím výzvám architektury a stavebnictví a propagovat stavby, které jsou šetrné k životnímu prostředí a energeticky úsporné. Projekt, ve kterém slouží speciální sklo k oddělení každého prostoru, ukazuje, že je možné měnit interiér domu volbou nejvhodnějšího skla pro danou situaci.

Zasklení oken domu pomáhá šetřit energii, zlepšuje tepelnou a akustickou izolaci vnitřních prostor a může dokonce zvyšovat úroveň zabezpečení proti nárazu nebo pokusu o vyloupení domu. Je-li zasklení vybráno podle specifických potřeb dané situace, budova skutečně zaručuje, že je praktickým a pohodlným domovem bez ohledu na to, kde se nachází. Guardian Glass má navíc vedle správných produktových portfolií i nástroje pro snadnou specifikaci výrobků a poskytuje poradenství po celou dobu procesu. Díky zasklení velmi výkonným sklem Guardian Glass mohou architekti a bytoví designéři po celém světě navrhovat a obohacovat nádherné interiéry.

  • Zjistěte vše o La Casa del Desierto: www.lacasadeldesierto.es
  • Sledujte projekt i kampaň na sociálních sítích: https://www.facebook.co/TuMundoDeVentanasAdentro/

Poloha: poušť Gorafe

Poušť Coloraos de Gorafe, nacházející se v severní části oblasti Guadix, v provincii Granada v Andaluzii, vděčí za své jméno odstínům červených pískovců a rozmanitým skalním útvarům nacházejícím se v této oblasti, vytvarovaným erozí a nedostatkem vegetace.

Tisíce let eroze vytvořily „Pustiny“, které se tak nazývají kvůli extrémnímu suchu, které zde panuje, a jejich vzhledu, který připomíná rokle. Kaňony, strže, rokle, kanály a další podobné geologické útvary tvoří krajinu této pouště, která je považována za jedno z nejdrsnějších prostředí Evropy.
 

Odborníci hovoří o „La Casa del Desierto“

Špela Videčnik, architektka v OFIS Architects: „Výzva vytvořit dům s pohodlnou atmosférou v tak drsných podmínkách, jako je poušť, nám přišla velmi vzrušující. Na druhou stranu, ta krajina je krásná, je to dokonalá skrýš nebo únik z městského života.  Chtěli jsme vytvořit pohodlné prostředí pro někoho, kdo chce být sám (…) Naším společným cílem bylo prokázat, že dokážeme vytvořit v poušti skleněný dům, který bude navozovat příjemné prostředí.“

Markus Krauss, klimatický inženýr v Transsolar: „Jaká byla moje první myšlenka? Něco jako… panebože! To bude docela oříšek. A druhá byla… no dobře, to by mohla být zajímavá výzva.“

Tomás Kovács, vedoucí technické podpory, Guardian Glass: „To bude úplně samostatný dům. Nemá žádné externí zdroje energie, elektřiny ani plynu. (…) Cílem tohoto projektu je ukázat, že se správným sklem lze vytvořit dokonalý interiér kdekoli. (…) Bude to opravdu náročná zkouška skla.“

Miguel Pérez Navarro, starosta Gorafe: „Když jsem o tomto projektu slyšel poprvé, byl jsem zmatený. Nejdřív to působilo šíleně, protože je to jako stavět skleník v poušti, kde se naopak tradičně stavěly sklepní domy, hloubené původními místními obyvateli, aby vyhovovaly zdejšímu extrémnímu podnebí.“

Guardian Glass

Guardian Glass, největší podnik skupiny Guardian Industries, je v celosvětovém měřítku jedním z největších producentů plaveného skla, skla s povlakem a dalších výrobků z plaveného skla.  Ve 25 závodech  po celém světě vyrábí společnost Guardian Glass vysoce kvalitní sklo k použití v exteriéru (jak komerčních, tak i rezidenčních budov) a na interiérové architektonické aplikace, pro dopravu a technické výrobky. Sklo od společnosti Guardian lze nalézt v domácnostech, kancelářích, automobilech a na řadě architektonicky významných staveb na celém světě. Guardian Glass Science & Technology Center neustále vyvíjí  nové výrobky a řešení s využitím nejmodernějších technologií s cílem pomáhat zákazníkům vidět, co je možné™. Navštivte stránky guardianglass.com.

Guardian Industries

Guardian Industries je globální společnost se sídlem v Auburn Hills, Michigan, a ve svých závodech, které provozuje v Severní Americe, Evropě, Jižní Americe, Africe, na Blízkém a Středním východě a v Asii, zaměstnává přibližně 17 000 lidí. Diverzifikovaná skupina podniků společnosti Guardian Industries se zabývá výrobou plavených skel, vysoce výkonných skel s povlaky a dalších výrobků z plaveného skla, výrobou vysoce kvalitních pochromovaných a lakovaných plastových dílů pro automobilový průmysl a odvětví nákladních vozidel a distribucí speciálních stavebních výrobků. Vizí společnosti Guardian Industries je vytvářet přidanou hodnotu pro zákazníky a celou společnost díky neustálé inovaci a menší spotřebě zdrojů. Guardian je stoprocentní dceřinou společností Koch Industries, Inc. Navštivte stránky guardian.com.

OFIS

OFIS architekti je architektonická kancelář, kterou v roce 1996 založil Rok Oman a Špela Videčnik, oba absolventi architektury v Lublani a London’s Architectural Association. Již od svého vzniku obdržel tento ateliér mnoho prestižních cen, mnohokrát publikoval a vystavoval v mezinárodním měřítku, včetně Bienále architektury v Benátkách a Pekingu. 

K jejich nejvýznamnějším pracím patří fotbalový stadion v Mariboru, Městské muzeum v Lublani, 185 studentských bytů v Paříži a stadion v Borisově. Mnoho jejich projektů bylo nominováno na mezinárodní ceny, včetně ceny Mies Van der Rohe, v roce 2009 obdrželi stříbrnou medaili IOC / IAKS za fotbalový stadion v Bělorusku a v roce 2006 byli odměněni Evropskou velkou cenou za inovace.

Věří, že pravidla a omezení jsou nosným prvkem architektury a snaží se najít správné řešení pro každý návrh, zákazníka, materiál, či místo. V tomto ohledu se omezení stávají inspirací pro jinakost a tvorbu identity – něčím, co jejich práci odlišuje od ostatních.

Jejich akademická práce zahrnuje výuku na Harvardské GSD, kde provozují studio od roku 2012, vyučovali i v Paříži ve Val de Seine a na lublaňské fakultě architektury.

Díky jejich výzkumu „Bydlení v extrémních podmínkách“ byly vytvořeny budovy a objekty na extrémně odlehlých místech. V Alpách postavili spolu s harvardskými studenty boudu Skuta Shelter a boudy na horách Kanin a Ojstrica.

AKT II

AKT II je progresivní konstrukční a stavební společnost zabývající se designem. Sídlí v centru Londýna, pracuje aktuálně na projektech ve 44 zemích po celém světě a získala více než 300 cen za design. Věří, že design je ze své povahy velmi zvídavý a je předmětem tříbení a zlepšování, má-li být úspěšný.  Poznamenává, že AKT II na jedné straně studuje  každý projekt do hloubky a na druhé spoléhá na bohaté zkušenosti, které nabyl při tvorbě designů, které posunují hranice, poskytují nejvhodnější řešení a zaručují trvalou hodnotu.

Společnost vděčí za svou dlouhou historii filozofii založené na schopnosti naslouchání, pochopení, učení a aplikované vědě: všech klíčových složkách efektivního inženýrství.

TRANSSOLAR

Transsolar je mezinárodní společnost zabývající se klimatizací, jejímž cílem je tvořit výjimečné, velmi pohodlné vnitřní i vnější prostory s pozitivním dopadem na životní prostředí. Věříme, že každý krok směrem k vytvoření zajímavé architektury může současně zlepšit zážitky lidí a minimalizovat využívání zdrojů. Udržitelnost je pro nás neoddělitelná od designu, jde o nezbytnou složku, která podporuje zkušenosti z prostředí staveb.

Jsme tím, kdo zprostředkovává vize, generuje myšlenky a začleňuje design.  Naši inženýři nejsou jen odborníci na základní fyzikální principy; jejich kreativita umožňuje nezbytnou spolupráci pro vývoj plně začleněných konceptů zaměřených na pohodlí a energetiku.  Od nejčasnějších záměrů spolupracujeme s klientem, architektem, týmem návrhářů a s nejdůležitější složkou celého procesu – s obyvateli. Sledujeme sezónní chování slunce, větru, tepla, světla a dalších energetických toků v budově i kolem ní a formulujeme koncepce založené na složité vzájemné závislosti místního klimatu, potřeb uživatelů, architektonického návrhu a technických systémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *