Reklama

Jak vybrat ložní povlečení, aneb skvělý tip na vánoční dárek na poslední chvíli!

20.12.2017 | StanislavaV | Rubrika - Postele a matrace

Naši rodiče a prarodiče se museli spokojit většinou s bílým lněným povlečením, které se často ničilo a trhalo z důvodu nekvalitního materiálu. Dnes už je výběr naštěstí mnohem bohatší a kvalita roste s přibývající cenou. Vybírat můžeme podle vkusu a vyjádřit tím své pocity nebo se zaměřit na sladění barev a vzorů v celém našem interiéru. Jak samotné povlečení vybrat podle barev, vzorů a materiálu se dočtete v následujícím článku.

Jak vybrat ložní povlečení, aneb skvělý tip na vánoční dárek na poslední chvíli!
Reklama

Barevné kombinace

Barva je ve vašem interiéru ta nejdůležitější. Studené barvy jako světle modrá, zelená a žlutá nabudí pocit chladu, proto takové barvy vybírejte jen ve slunečných dnech, kdy se raději ochladíte, než ohřejete. Naopak barvy syté a teplé, jako jsou tmavé varianty modré, zelené či sytě oranžové, budou vaši postel pocitově zahřívat. Pokud si chcete udělat s vaší polovičkou pěkný večer, převlečte povlečení do červené nebo barevné se zvířecím vzorováním. Přesto ale nemusí povlečení nutně v interiéru vynikat. Záleží i na dalších barvách, které daný pokoj doplňují.

ložní povlečení

Geometrické i jiné vzorování

Se vzorováním to také nepřehánějte. Pokud máte vzorovanou tapetu na zdi, rozhodně by se byť i stejný vzor nehodil. Jestliže nechcete mít v místnosti nevyslovené heslo „Každý pes jiná ves“ pořiďte si do interiéru pouze jeden vzor, který nebude stejný jako na zdi. Můžete jej pak použít i jinde, například při zebrovaném vzorování použijte bílý přehoz a na něj umístěte polštářky v barvách vzorování – v tomto případě zvolte v bílé nebo černé barvě. Obecně se geometrické vzory hodí do moderních a luxusních interiérů, kde vládne lehkost a jednoduchost.

ložní povlečení

Květované povlečení je jedna z možností, jak vyjádřit nejen svou oblibu květin, ale navíc střídmé květinové linie navodí do vašeho interiéru kousek čistoty a harmonie.

Moderní vychytávky

Určitě nemáte každý den stejnou náladu a rozhodně nechcete měnit povlečení, jen podle dennodenně se měnící náladě či rozpoložení. I na toto už výrobci mysleli a vyrobili povlečení s dvěma variantami na rub i líc.

ložní povlečení

Jestliže nechcete vše sladit do posledního detailu a máte právě vzor, který se ke zbytku interiéru nehodí, nezoufejte. Na pomoc vám může přijít velká deka, kterou přehodíte přes celou postel, doplníte polštářky a finální úprava pro hosty je hotová.

Jaký materiál?

Nejoblíbenějším materiálem pro povlečení je rozhodně bavlna. Nejlépe saje, krásně hřeje a je i příjemná na dotek. Dalším příjemným materiálem je satén. Stejně jako bavlna je tato látka jemná a příjemná na omak. Vysoce kvalitní bavlněná příze s jemným leskem, ze které je satén složen, je pevný materiál vyráběný často i s nežehlivou úpravou. V zimě rychle zahřeje a v létě příjemně chladí. Kvůli svému lesku a hebkému povrchu je satén oblíbený zejména při romantických chvílích. Krepové povlečení má neocenitelnou výhodu – nemusí se vůbec žehlit. Výhodná je prodyšnost a příjemnost materiálu, ale nevýhodou je pomalá zahřívací či chladicí schopnost, v tom se saténu nevyrovná. Flanel je velmi oblíbený díky své hřejivosti, kterou ocení zejména věčně zmrzlí obyvatelé ložnice. Povlečení z mikrovlákna je zejména vhodné pro alergiky a pro ty, kteří ocení snadnou údržbu a materiál na dotek připomínající hedvábí.

ložní povlečení

Další možností je povlečení z polybavlny. Tento materiál je tvořen z 35 % bavlnou a z 65 % polyesterem. Oproti klasicky bavlněnému povlečení je lehčí a jemnější a také mnohem rychleji schne.

Zdroj fotografií: pixabay.com

Reklama
Reklama

Související články

3 Tipy jak správně vybrat matraci

01.03.2020 | Postele a matrace

Spánek je důležitý, a k tomu, abyste si opravdu odpočali, potřebujete spánek kvalitní. Myslete proto na to, že při spánku je důležitá přirozená… Celý článek

Vybíráme rošt do postele

10.12.2019 | Postele a matrace

Spolu s matrací často pořizujeme i postelový rošt. V článku jsme se zaměřili, jaký rošt se hodí k matraci z paměťové pěny nebo jaký rošt není vhodný… Celý článek

Víte, kde sehnat kvalitní a levné matrace?

17.05.2019 | Postele a matrace

Spánek je pro nás velmi důležitý, a proto bychom měli dělat vše, co se dá k tomu, aby byl kvalitní a my se následující ráno cítili odpočatě, svěže a… Celý článek

Správná péče o matraci značně zvýší kvalitu vašeho spánku

29.04.2019 | Postele a matrace

Kvalitní spánek. To není jen kvalitní postel s matrací a pravidelná výměna ložního prádla. Velkou roli v tom, jak kvalitní náš spánek bude, hraje i… Celý článek

Reklama
Reklama