Úsporné žárovky někdy problikávají. Poradíme vám co s tím

29.11.2018 | PR článek | Rubrika - Osvětlení

Šetří energií, jsou vysoce účinné a nějakou tu dobu nám vydrží, to jsou zřejmě hlavní přednosti LED žárovek a úsporných zářivek. Proto mnozí z nás za ně už dávno vyměnili žárovky klasické, které se svého času pro svou energetickou náročnost dostaly až do europarlamentu. Praxe však ukázala, že některé LEDky jakoby nechtějí zhasnout. Nebo nepříjemně problikávají a obzvláště v noci nám nedají spát. Tohoto problému se naštěstí můžeme snadno zbavit.

Úsporné žárovky někdy problikávají. Poradíme vám co s tím
Reklama

Problikávání žárovek může být krátkodobé a dlouhodobé. Pokud LED žárovky už nějakou dobu používáte, zřejmě jste zaregistrovali, že po stisknutí vypínače nezhasnou naráz. Nějakou dobu jim to zkrátka trvá. Za tím stojí elektronika s tzv. filtračními členy, jež se nachází v samotné technologii LED žárovek. 

Technologie LED žárovek

Jejím úkolem je rovnoměrná redukce toku elektrické energie, jež se v nich po určitou dobu kumuluje. Jakmile proto svítidlo vypnete, svítí tak dlouho, dokud mu to tato energie, jíž má v zásobě, dovolí. Řeč je o problikávání krátkodobém, které naštěstí nemusíte nijak řešit. Ono se s ním ani nedá nic dělat. Vážnější problém však představuje problikávání dlouhodobé. 

Jak se zbavit dlouhodobého problikávání

Pokud ovšem problikávání ve vaší žárovce neustane, musíte jeho příčiny hledat někde jinde. Na vině v tomto případě většinou bývá indukce elektrického napětí ve vodiči mezi vypínačem a zdrojem osvětlení. Nebudeme zacházet do podrobností, co přesně tento jev způsobuje, každopádně zbavit se jej můžete mimo jiné pořízením si kvalitnějšího zdroje osvětlení. 

Pomůže kompenzátor i výměna vypínače

Pokud ani po jeho výměně problikávání neustane (přeci jen se tímto způsobem řeší následek, ne příčina), je na místě odborný zásah do elektrické sítě. Velmi dobrou službu v těchto případech poskytuje i zařízení zvané kompenzátor, jež jednoduše napojíte na světelný zdroj. Pokud používáte vypínač s doutnavkou, může však být na vině nedostatek proudu, jenž jí prochází. V tomto případě pak je na místě vyměnit tento vypínač za standardní.

Tak snad jsme vás od LED žárovek a úsporných zářivek neodradili. I přes výše zmíněné potíže jsou v domácnostech, firmách i průmyslových provozech přínosem, a to zdaleka nejenom ekonomickým. Vědecky prokázaný je i pozitivní vliv LED žárovek na zdraví člověka jako takového. Ale o tom zase někdy příště. 


 

 

Reklama
Reklama

Související články

Jak na dostatek světla v interiéru

11.03.2019 | Osvětlení

Správně osvětlený interiér na nás dýchá naprosto jinou atmosférou než ten, kde jsme jeho správnému výběru a rozmístění nevěnovali potřebnou pozornost… Celý článek

Smart osvětlení: BasicDIM Wireless, chytré bezdrátové ovládání svítidel Zumtobel a Thorn

24.01.2019 | Osvětlení

Skupina Zumtobel Group, světový lídr v oblasti komplexního řešení osvětlení, na podzim rozšířila portfolio značek Zumtobel a Thorn o několik… Celý článek

Denní světlo ovlivňuje spánek a produktivitu Čechů, uvádí celosvětový průzkum

01.12.2018 | Osvětlení

Celosvětový průzkum společnosti YouGov mezi 16 tisíci respondenty odhalil, že více než polovina lidí (52 %) věří, že denní světlo ovlivňuje jejich… Celý článek

Akumulační kamna jsou moderním řešením vytápění

01.10.2018 | Osvětlení

Chladné dny jsou za dveřmi, a proto je ideální doba zamyslet se nad možnými způsoby vytápění. Především v menších domech a bytech se osvědčila… Celý článek

Reklama
Reklama