Jak nás klamou realitní makléři

06.03.2019 | StanislavaV | Rubrika - Finance

Prodej i nákup nemovitosti s sebou přináší jistá rizika. Ta mohou být spojena i s nekalými praktikami realitních makléřů či kanceláří, které mohou zkomplikovat život nejednomu z nás. Naštěstí pro vás známe signály, které by vás měly od jednání s danou osobou odradit.

Jak nás klamou realitní makléři
Reklama

Jak to bude s provizí?

Každá realitní kancelář je jiná. U každé se setkáme s něčím jiným, velmi často však i s tím stejným. Bohužel ne vždy jde o pozitivní zkušenosti. Někteří z realitních makléřů slibují, že po vás jako po prodávajícím nebudou chtít žádnou provizi, protože za tu zaplatí kupující, který podepíše smlouvu. Velmi často si však makléř přijde na více peněz, než byste čekali. Stlačí cenu domu uměle dolů, připočítá si k ní svoji odměnu, a přesto se dům prodá za standardní cenu.

Využijte úschovu peněz

Nikdy nevyužívejte úchovy peněz u realitní kanceláře. Využívejte raději bankovní či notářské a advokátní úschovy, kdy nebude hrozit, že do nich pošlete miliony z prodeje nemovitosti a firma je bude protiprávně používat na vlastní provoz. I to se děje. Bohužel.

Jak nás klamou realitní makléři

Pozor na kličky ve smlouvách

Před podpisem smlouvy si dejte pozor na to, co vlastně podepisujete. Nikdy makléři nepodepisujte exkluzivitu na delší dobu než je půl roku. Pokud budete spokojeni s tím, jak pracuje, klidně smlouvu prodlužte. Ve smlouvě by měla být zachována i rovnost mezi prodávajícím a kupujícím. Co se týče velmi běžné nevratné zálohy, měla by být obdobná sankce jak pro kupujícího, tak i pro prodávajícího, který si prodej rozmyslí.

Výkup bytu jako služba pro vás?

Pokud kancelář nemá co prodávat, koupí pod cenou dům, který opraví a prodá za daleko víc. Většinou vám slíbí, že od vás nemovitost vykoupí oni sami a peníze vám rovnou uhradí. Tyto nabídky však bývají podhodnoceny až o desítky procent.

Jak nás klamou realitní makléři

Když se makléř skrývá za kupujícím

Znáte inzeráty a letáčky ve schránkách, kde se píše, že někdo shání dům ve vaší lokalitě a je schopen vám ihned zaplatit? I za tímto velmi často stojí realitní makléři. Zde si však dejte velký pozor, abyste neprodali svoji nemovitost vysoko pod cenou, protože se vám zželí toho, že víc vám daná osoba nabídnout nemůže. Tak byste prodali dům, dostali menší peníze, než které jste měli mít. A realitní kancelář by vykoupený dům opravila a prodala za daleko víc.

Zdroj: pexels.com

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Půjčka na rekonstrukci dokáže v podstatě okamžitě snížit vaše náklady na bydlení

06.03.2019 | Finance

Obvykle nežijeme v nevědomí a víme, kdy a kudy nám peníze doslova vylétávají z bytu či z domu – někdy netěsnícími starými okny, jindy střechou bez… Celý článek

Máme si vybrat hypotéku nebo nájem?

19.02.2019 | Finance

Jednoho dne nastane čas, kdy budete chtít bydlet se svým partnerem. A na povrch vyvstane otázka: Máme jít bydlet do pronájmu, kde budeme pravidelně… Celý článek

Rekonstrukce bydlení: jak si poradit s financováním?

13.12.2018 | Finance

Rozhodli jste pro rekonstrukci vašeho obydlí? Ať už přemýšlíte o rozsáhlých nebo jen částečných úpravách, určitě vám je jasné, že se nebude jednat o… Celý článek

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

21.10.2018 | Finance

Vyúčtování vody a energie? Ano, zná to každý a ne každého ta cifra potěší. I vy byste si přáli ušetřit za vodu? Podívejte se na seznam zlozvyků,… Celý článek

Reklama
Reklama