Tvárnice BUILD IN® vstupují na trh
V České republice, ačkoliv je tu již několik výrobců zabývajících se výrobou betonových prefabrikátů, není zatím velká důvěra k používání betonových výrobků při stavbě rodinných domů. Můžeme se ptát proč? V některých zemích západní
Evropy a např. ve Finsku tvoří téměř 90 % všech stavebních materiálů na trhu.
Betonové výrobky, které nabízí firma BUILDING SP, spol. s r.o. (ryze česká firma) jsou vyráběny špičkovou technologií
na vibrolise od finské společnosti MecMetal Oy. V ČR je tato technologie unikátní. Vibrace, které působí za tlaku na výrobek, je hlavním předpokladem kvality. Dojde tím ke zhutnění betonové směsi a výsledný produkt získá velmi dobré technické vlastnosti. Takže výhodou těchto výrobků je jejich vysoká pevnost, trvanlivost, rozměrová přesnost, minimální nasákavost, ekologická nezávadnost, požární odolnost, jednoduchost a rychlost zdění, úspora malty a také příznivá cena.
Nyní vstupuje společnost na stavební trh s novou produktovou značkou BUILD IN® a výrazně tak zasahuje do nabídky nejen ztraceného bednění. V současné chvíli se pod značkou BUILD IN® vyrábí 9 produktů ve třech kategoriích: zdicí tvárnice, příčkovky a ztracené bednění.
Co je tzv. ztracené bednění?
Tvárnice zvané ztracené bednění patří do skupiny základového zdiva a nahrazují klasické dřevěné bednění (lidově nazývané „šaluňk“), které si stavebník musel vyrobit z dřevěných desek a vyléval ho betonem. Místo toho použije tyto tvárnice, které vyrábí firma v pěti šířkových rozměrech: 500 x 150 x 250 mm (délka x šířka x výška), 500 x 200 x 250 mm, 500 x 250 x 250 mm, 500 x 300 x 250 mm, 500 x 400 x 250 mm. Ztracené bednění se tedy používá jako základové i nadzákladové zdivo, na podezdívky, opěrné zdi, oplocení, protipožární bariéry apod. V moderním stavebnictví se prvky ze systémů ztraceného bednění stále častěji používají i pro rychlou, snadnou a přesnou výstavbu nosných obvodových a vnitřních stěn.
Jak stavět nízkopodlažní dům pomocí ztraceného bednění?
Při stavbě základu nízkopodlažního rodinného domu použijeme např. bednící dílec „40“ (500 x 400 x 250 mm). Tvárnice klademe na podkladový beton o tloušťce minimálně 10 cm. Každá tvárnice je opatřena takzvaným zámkem, což jsou výstupky po stranách tvárnice, které při sestavování do sebe zapadají a nevzniká svislá spára, odpadne nám tedy spárování a tím spora malty. Vlastní zdění se provádí převazbou na sucho, což znamená, že se tvárnice na sebe poskládají o polovinu
délky tvárnice bez použití malty. Profil tvárnic je uzpůsoben pro vkládání železných drátů, ocelové výztuže, čemuž se říká armování. Armovat lze ve vodorovném i svislém směru. Tvárnice se prolévají přiměřeně mokrou betonovou směsí po třech
maximálně čtyřech řadách. Po zatvrdnutí lze pokračovat dalším cyklem. Betonovou zálivkou, případně s ocelovou výztuží, dojde k vytvoření betonových, resp. železobetonových nosných konstrukcí.
Na 1 m2 zdiva je zapotřebí 8 ks tvárnic ztraceného bednění, cena je 224– 312 Kč bez DPH (+ cena za betonovou
zálivku, popř. armaturu). Výhodou tohoto ztraceného bednění je vysoká pevnost (10 – 15 MPa), jednoduché, přesné a rychlé zdění, úspora malty a hlavně betonové směsi oproti klasickému provádění do dřevěného bednění. Odpadá práce s odbedněním, minimalizuje se nasákavost zdiva. Tyto tvárnice slouží jako ideální podklad pro natahování stěrkových soklových omítek, popř. hydroizolací bez nutnosti užití penetrace.
Tvárnice nosné jsou zdicí tvárnice, které naše společnost vyrábí ve dvou rozměrech: 400 x 200 x 200 mm (délka x šířka x výška) a 400 x 300 x 200 mm. Jsou určeny pro zdění nosných i obvodových stěn, pro stavbu plotů, zdí, garáží, dílen, přístaveb, rodinných domků i průmyslových staveb.
Tvárnice nenosné jsou zdicí tvárnice nazývané příčkovky, které společnost vyrábí ve dvou rozměrech: 400 x 100 x 200 mm (délka x šířka x výška) a 400 x 150 x 200 mm. Jsou určeny především pro vnitřní zdění dělících příček nenosných, popř. částečně nosných o tloušťce 150 mm. Práce s nimi je stejná jako se zdicími tvárnicemi. Při zdění se ukládají pevným dnem nahoru a malta se nanáší pouze ve vodorovném směru. Jsou také opatřeny zámkem, takže odpadá svislé spárování. Výhodou zdicích tvárnic je opět jejich vysoká pevnost (10–15 MPa) a trvanlivost, rozměrová přesnost, minimální nasákavost, požární odolnost, ekologická i zdravotní nezávadnost, jednoduchost a rychlost manipulace, úspora malty při zdění a omítání.
Ve výrobním programu společnosti BUILDING SP, spol. s r.o.je i výroba dělitelných tvárnic u všech druhů nabízených produktů. Na každé paletě jich je přiměřené množství. Dělení (půlení) se provádí naříznutím a běžným odklepnutím nebo odkrojení vidiovým kotoučem.
Jaké jsou stinné stránky stavby z betonových prefabrikátů
Betonový stavební systém společnosti BUILDING SP patří do velké skupiny vícevrstvého obvodového zdění. K dosažení požadovaných hodnot tepelného odporu je nutné z venkovní strany opatřit obvodové zdivo tepelně izolačním systémem, známým jako ETICS (dříve kontaktní zateplovací systém), s izolantem z desek z pěnového polystyrenu nebo z minerální vlny. Při výstavbě domů s vysokou tepelnou ochranou, zejména nízkoenergetických a pasívních domů, se bez dodatečné izolace investor vetšinou nevyhne, i když se rozhodně pro cihelný základní zdicí systém. Na dnešních stavbách ostatně velmi často vidíme, že se zateplují i stavby z pálených cihel. Vícevrstvé zdivo s betonovým nosným jádrem ovšem nabízí vyšší tepelnou akumulaci při menší tloušce zdiva, srovnatelný tepelný odpor a také mnohem bezpečnější bilanci celoroční bilanci kondenzované a odpařené vlhkosti. Spolení vysoké tepelné akumulace a tepelnou izolací nabízí jedinečné podmínky pro tepelný komfort, kterému se laicky říká „v zimě teplo, v létě naopak příjemný chládek.”
S produkty společnosti BUILDING SP máte možnost seznámit se na veletrhu ForARCH2007 (stánek v HALA 1, A19), který se bude konat ve dnech 18.-22. září v Praze. Více informací o tomto produktu na www.TVARNICE.cz.