Čelem ke slunečním paprskům
Majitelé atraktivní dřevostavby nechtěli v době, kdy se rozhodovali pro stavbu rodinného domu, příliš experimentovat a proto vybírali z nabídek typových domů již zavedených firem. Chtěli dům, který již někde stojí, je vyzkoušený a jeho majitelé mohou potvrdit, že daný projekt není jen teorií na papíře, ale že fyzickým výsledkem projektu je skutečně kvalitní dům.
Jen menší úpravy
Závěrečnou „bitvu“ o to, zda postavit klasický zděný dům nebo se zachovat trochu odvážněji a zvolit dřevěnou sendvičovou konstrukci, nakonec rozhodl ve prospěch druhé varianty typový dům z nabídky firmy Atrium, který se majitelům zalíbil více než jakýkoli jiný. Zaujal je především styl připomínající alpské stavby s množstvím dřeva podílejícího se na celkovém vzhledu domu. Do základního typového projektu si prosadili jen menší změny. Nejzásadnější úpravy spočívaly ve vytvoření garážového stání a malé dílny prodloužením střechy na jedné straně téměř až na úroveň terénu. Do zařízeného domu se majitelé stěhovali tři měsíce po zahájení stavby na připravenou základovou desku. Vše proběhlo velice rychle, hladce a bez vážnějších komplikací. Následovaly již jen drobné dodělávky, úprava bezprostředního okolí domu, zpevněné plochy, cesty a chodníčky.
V zimní zahradě
Celkovou výměrou stavebního pozemku zhruba 850 m2 byla již předem značně omezena možnost pro umístění stavby při dodržení všech požadovaných odstupů od sousedních parcel a komunikací. Výsledkem však je dům ideálně orientovaný svou obytnou částí směrem na jih. Vnitřním uspořádáním se dům dělí na dvě hlavní části – v přízemí je obytná zóna zahrnující kuchyni, jídelnu, obývací pokoj a pracovnu, podkroví naopak ukrývá klidovou část domu, kde jsou dva dětské pokoje a ložnice rodičů. Majitelé si ještě před vlastní stavbou nechali zpracovat návrh interiéru, což významně pomohlo při projektování veškerých rozvodů, umístění zásuvek, vypínačů a podobně. Výrazným prvkem celého domu je přes dvě patra sahající zimní zahrada, která je součástí obytného prostoru. Použité sklo má nejen dobré izolační vlastnosti, ale je také opatřeno vrstvou zabraňující pronikání UV záření do interiéru. Tento prosklený prostor slouží jako optický přechod mezi vnitřkem domu a přilehlou zahradou.
Zahrada v rukou odborníků
Umístěním domu blíže k místní komunikaci vzniká na opačné straně dostatečně soukromý a klidný prostor pro celou rodinu. Tím, že dům stojí ve spodní části mírně svažitého pozemku, se celá zahrada stává přehledná a dobře viditelná i při pohledu z interiéru (na rozdíl od domů stojících na nejvyšším bodě pozemku, kde zahrada „padá“ kamsi dolů a jako celek je viditelná jen z nějakého vnějšího místa). Celkovou koncepci zahrady vytvořil příbuzný majitelů, který profesi zahradního architekta věnuje v Německu. Vznikl tak okrasný a obytný prostor s několika opěrnými zídkami, kde hlavní roli hraje voda vyvěrající v horním rohu zahrady a korytem potůčku proudící pod malým můstkem do jezírka v blízkosti zimní zahrady. Výsadbám sice bude ještě nějaký ten rok trvat, než dosáhnou optimálního vzrůstu, ale již nyní je celý prostor zahrady velice atraktivní a rodina zde tráví každou vhodnou chvíli. O tom, že nežijí jen uvnitř domu, svědčí také venkovní krb na terase a velký altán.
Michal Sochor
Rádi nakupujete výhodně a se slevou? Pro slevové kupóny oBydleni.cz klikněte zde