Dva v jednom
Rostoucí děti potřebují vlastní prostor a soukromí, je třeba jim zajistit nejen klid na práci a učení, ale i místo pro oddělenou relaxaci. Toto pravidlo pak platí obzvláště jde-li o sourozeneckou dvojici rozdílného pohlaví. Výrobci dětského nábytku (nábytku pro mladé) proto přizpůsobují své výrobky nejen diktátu módních trendů, ale především potřebám uživatelů a konkrétním prostorovým podmínkám a možnostem. A právě prostoru je zaslouženě věnována zvýšená pozornost.
Praktickým, úsporným a zároveň také pěkným řešením jsou „palandy“. Díky designérům dostal tento prvek mnoho neotřelých podob. Prostor pod palandami se využívá jako pracovní kout, úložný prostor nebo prostor pro hraní. Variabilita polohy lůžek v sestavě také zajišťuje dostatečné soukromí při odpočinku. Sestava dvou vyvýšených postelí, pod nimiž je umístěn kout s psacím stolem, nabízí dvě naprosto oddělené pracovní zóny. Podobného efektu můžeme docílit i prostým sražením dvou vyvýšených lůžek bokem k sobě. Nedostatkem tohoto řešení je blízký kontakt dětí při odpočinku – postele jsou prakticky neoddělené vedle sebe. Důležitý je také bezpečný a snadný přístup k vyšším lůžkům. Většinou jej zajišťují schůdky nebo malý žebříček. „Cesta dolů“ pak může být vyřešena (zejména pro menší děti) třeba vtipně skluzavkou.
Stejnou pozornost jako umístěním postelí je třeba věnovat také pracovním koutům – zázemí pro nerušenou práci školáků. Pokud to nedostotek prostoru nedovolí a stoly nemohou být umístěny odděleně, zbývá úsporná varianta umístění vedle sebe (například u zdi) anebo naopak srazit stoly uprostřed pokoje k sobě. Při práci tak děti sedí proti sobě – nevidí si ale „pod ruce“ a také vzájemné pošťuchování je přes plochu dvou stolů značně ztíženo. Malá televize může být naopak středem společného prostoru určeného hrám. Také otevřený prostor ale nemusí být „společný“ definitivně. Můžeme si vypomoci například textilním paravánem nebo závěsem, který lze lehce odstranit nebo přesunout.
Zdroj foto Ikea, Starinterier, ZG Group