Elektřina a wattmetr
Kdo chce úspěšně šetřit elektrickým proudem, musí především vědět, který z domácích přístrojů spotřebuje více energie a který méně. Obecně největšími žrouty jsou ty spotřebiče, které přeměňují proud v teplo, tedy elektrické varné desky a sporáky, myčky, pračky apod. V zásadě také platí, že čím starší spotřebič (v mnoha domácnostech se ještě dnes najdou přístroje z předlistopadové éry!), tím větší nároky na příkon. Kdo si dnes půjde kupovat chladničku či pračku, setká se v lepších prodejnách už jen s kategorií A a lepší (ta se vyjadřuje značkou + za písmenem), kdežto ještě před několika lety byly v běžné nabídce i výrobky označené C či D. Pro srovnání: domácnost vybavená moderními spotřebiči (pračka, myčka, lednice, mrazák, televizor) dokáže ve srovnání s průměrnou domácností snížit náklady za elektřinu včetně osvětlení na méně než 40 procent! Pozor při spotřebě na klasické CRT televizory!
Nejde ovšem jen o spotřebiče, ale také o uvědomělé jednání. Tipy? Vypínejte televizor mechanicky, nenechávejte ho v režimu stand by (většinou se indikuje svítící červenou kontrolkou na přístroji), můžete tak uspořit přes 30 procent energie. Osvětlení umístěte s rozmyslem, nesviťte z hlubin pokoje (úspora 20 procent). Akumulátory nabíjejte bezprostředně před používáním (úspora 20 procent).
A ještě jeden tip: chcete-li si ověřit spotřebu konkrétního přístroje ve vaší domácnosti, pořiďte nebo půjčte si wattmetr. Jde o miniaturní elektroměr, který se podobně jako například přijímač bezdrátového zvonku instaluje do zásuvky a do něj se napojí jakýkoliv spotřebič. Wattmetr pak změří, kolik wattů přístroj odebírá, přepočítá, kolik peněz stojí jeho provoz za hodinu, kolik energie odebere za určitou dobu. Wattmetr můžete koupit v běžných prodejnách elektro nebo si ho vypůjčit v některém z Energy center.
televizory lg
Foto Nolte a archiv