Postele a matrace

9. díl Feng shui: Třetinu svého života strávíme v ložnici I

Podporuje vaše ložnice relaxaci, odpočinek a intimitu chvilek strávených ve dvou, nebo je jen místem, kde si lehnete k televizi, jídlu nebo notebooku?

Na chvíli se zastavte a zamyslete se nad svou ložnicí:

  • Jaké je její umístění v rámci domu?
  • Jakou barvou jsou vymalovány stěny?
  • Jak vysoký je strop?
  • Co osvětlení? Je dostatečné? Podporuje intimitu?
  • Jakou barvu a kvalitu má vaše postel, matrace a ložní prádlo?
  • Je postel správně umístěná vzhledem ke vstupním dveřím a oknům?

 

Zkuste se na vybavení své ložnice podívat očima cizího člověka. Tak jako byste tuto místnost nikdy dříve neviděli. Jak na vás působí? Usínalo by se vám zde dobře? Cítili byste se bezpečně? Lákala by vás k intimním chvilkám s milovaným partnerem? Možná budete tímto pohledem překvapeni. Doufám, že příjemně. Bohužel, většinou si při tomto pohledu všimneme řady ne právě pěkných věcí, které ve shonu běžného dne ani nevnímáme. Vše proto pečlivě prohlédněte. Pozornost věnujte veškerému nábytku v místnosti – zkontrolujte stav skříní, stáří a barevnost povlečení, kvalitu matrace. Opravte vše nefunkční, poškozené nebo popraskané.

Barevnost a kvalita vybavení významně ovlivňují nejen náš spánek, ale také náladu, zdraví, partnerství …

Existují tisíce a tisíce barev, podlahových krytin, dekoračních předmětů a možností osvětlení. Vždy vybírejte podle svého citu a zohledněte názor vašeho životního partnera. Záleží jen na vás, zda chcete mít na podlaze dlažbu, prkna nebo koberec, ale vždy udržujte podlahu čistou a bez prachu. Na stěny můžete zvolit z široké palety barev, nebo vybrat zajímavou tapetu. Nezapomeňte na obrazy a další drobné dekorace.

Výrazné barvy stimulují cchi a tak se místnost stává více aktivní. To může podpořit váš intimní život, ale přehnané množství výrazných barev by vám mohlo narušit spánek. Silné aktivní barvy (např. červená) užívejte raději jen na menších plochách, jako detail.

Dříve než začnete do ložnice kupovat nové vybavení, zamyslete se nad věcmi, které do ní nepatří:

  • Opírá se o skříň žehlící prkno v sousedství s přeplněným košem prádla? Mává na vás šňůra od žehličky, která vám připomíná, co vše jste nestihli?
  • Bliká na vás obrazovka televize, která díky elektrosmogu, který vyzařuje a narušuje váš spánek?
  • A co počítač? Zase máte nějaké pracovní resty?
  • Nebo snad nějaký posilovací přístroj? Ten určitě říká „Proč jsi si mě pořizoval, když stejně necvičíš?“

Takhle bych mohla pokračovat ještě dlouho, ale nechám to na vás. Sami rozhodněte, co do vaší ložnice nepatří. Ještě jsme totiž s ložnicí neskončili. Budeme se jí věnovat ještě v dalších článcích o Feng shui. Příště se určitě zaměříme na to, co do ložnice patří, jaká je její pozice v rámci domu, jak by měla vypadat správná postel, jak jí umístit …

Jeden od druhého se velice lišíme – pohlavím, názory, vzděláním, věkem, zaměstnáním … ale minimálně jedno máme společné. Všichni spíme a potřebujeme aby naše ložnice náš odpočinek podporovala. Těším se na další setkání s vámi nad tímto tématem.

 

Ludmila Djemelová

Konzultatnka Feng shui

www.fengshui-interiery.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *